Ljubljana, 8. 5. 2020 – Zaradi širjenja nove okužbe s koronavirusom se je fundacija Inamori, na čelu s predsednikom Shinobujem Inamorijem-Kanazawo odločila, da vsakoletno praznovanje nagrade Kyoto Prize, prestavi za eno leto. Novi nagrajenci bodo, namesto junija 2020, izbrani in uradno razglašeni junija 2021. Povezani dogodki, vključno s slovesnostjo podelitve nagrad, pa bodo potekali novembra 2021. Letna praznovanja, ki so bila prvotno predvidena za leto 2021, bodo prav tako prestavljena za eno leto.
Predsednik Shinobu Inamori-Kanazawa je ob prestavitvi komentiral: »Naša odločitev o preložitvi za dvanajst mesecev je bila sprejeta kot odziv na razglasitev izrednega stanja s strani japonske vlade. Nadaljevanje običajnega postopka izbire nagrajencev je tako izjemno oteženo, obenem pa nismo več optimistični ali nam bo uspelo izpeljati gostovanja nagrajencev in drugih uglednih gostov, ne da bi ob tem vzbujali skrb. Žal nam je, če pomislimo na vse tiste, ki so čakali na razglasitev imen letošnjih nagrajencev in tudi na tiste, ki so se veselili povezanih prireditev, vključno s slovesno predstavitvijo in spominskimi predavanji nagrajencev. Iskreno upamo, da bodo razumeli in ostali povezani z nami.«
Prestavljena je tudi povezana prireditev Kyoto Prize at Oxford, ki naj bi se zgodila 12. in 13. maja. Tako bodo dosežke lanskih laureatov - profesorja Ching Tanga, profesorja Jamesa Gunna in gospe Ariane Mnouchkine, proslavili maja 2021.
O nagradi Kyoto Prize
Fundacijo Inamori je leta 1984 ustanovil dr. Kazuo Inamori, ustanovitelj in danes upokojeni predsednik japonske korporacije Kyocera, ki proizvaja široko paleto elektronskih naprav, izdelkov in komponent iz napredne keramike ter polprevodnikov, s sedežem v Kyotu. Z nagrado Kyoto Prize, Fundacija Inamori vsako leto nagrajuje posameznike, ki so se izkazali z izjemnimi dosežki na področjih naprednih tehnologij, temeljnih znanstvenih disciplin ter umetnosti in filozofije.
Prejemniki prestižnih nagrad so bili v 32-letni zgodovini številne prominentne osebnosti, med drugimi pokojna koreografinja Pina Bausch, filozof Jürgen Habermas, japonski modni oblikovalec Issey Miyake, francoski skladatelj Pierre Boulez, umetnika Maurice Béjart in Roy Lichtenstein, primatologinja Jane Goodall in molekularni biolog Yoshinori Ohsumi, ki je leta 2016 za svoje raziskave prejel tudi Nobelovo nagrado.